+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: آب و هوای ایران

 1. #1
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  محل سکونت
  همین دور و بر
  نوشته ها
  660
  تشکر
  2,090
  تشکر شده 2,311 بار در 981 پست

  آب و هوای ایران

  آب و هوای ایران


  ایران در منطقهی معتدله ی خشک شمالی و در عرض متوسط روی کره زمین در ناحیهی جنب استوایی و استوایی قرار دارد. همین موقع جغرافیایی با دوری از دریاهای بزرگ، به ویژه جریانات هوایی موجب شده است تا آب و هوای ایران خشک و بَری باشد، اما به سبب وسعت بسیار و وجود عوارض گوناگون طبیعی مانند ارتفاعات بلند در شمال و مغرب و پستیهای وسیع، چون دشتهای مرکزی در داخل فلات و افزون بر آن، مجاورت دریای مازندران و خلیج فارس و اقیانوس هند ـ که هریک از این افقها، اقلیمی جداگانه می‌سازند، ایران از اقلیم مختلف و آب و هوای متنوع برخوردار است.
  ایران فلاتی مرتفع، نزدیک به دشتهای وسیع آسیا که ارتفاع متوسط آن حدود 1200 متر از سطح دریاست. وضع چین‌خوردگیها و ارتفاعات که بلندی برخی از آنها از 4 هزار متر بیشتر است و وجود دریاهای شمال و جنوب که دور از نواحی مرکزی قرار دارند، به ویژه وضع قرار گرفتن کوهها که بر گرد ایران حلقه زده‌اند این کشور را از جمله کشورهای نادر جهان قرار داده است که می‌توان در آن انواع آب و هوا را شاهد بود.
  ارتفاع کوههای ایران بقدری بلند است که از تأثیر بادهای مرطوب دریای مازندران، دریای مدیترانه و خلیج فارس در نواحی داخلی ایران جلوگیری می‌کند. به همین سبب، دامنه‌های خارجی این کوهها دارای آب و هوای مرطوب بوده و دامنه‌های داخلی آن خشک است. در کرانه‌های جنوبی دریای مازندران، آب و هوا معتدل و میزان بارندگی آن به ویژه در سواحل غربی گیلان بیشتر از دیگر نقاط است.
  مقدار متوسط گرمای سالانه در حدود 18 درجه سانتیگراد است. آب و هوای قسمت غربی کشور مدیترانه‌ای است و در نواحی جنوبی آن، آب و هوای نیمه صحرایی گرم نیز بر آن تأثیر می‌گذارد. در این نواحی، تابستانها با گرمای سختی در دره‌ها و هوای معتدل در ارتفاعات همراه بوده و در زمستانها هوای معتدل در دره‌ها و سرمای سخت در ارتفاعات حکمفرماست.
  در نواحی جنوبی، با وجود هوای مرطوبی که در سرتاسر این منطقه حاکم است، میزان حرارت بالاست، به طوری که حداکثر گرما در خوزستان به 54 درجه سانتیگراد نیز می‌رسد. از ویژگیهای این ناحیه تابستانهای گرم و زمستانهای معتدل است و اختلاف درجه حرارت در فصول مختلف و شب و روز زیاد نیست. به سبب وجود کوه-های البرز در شمال و رشته کوههای ابرسن در غرب کشور، نواحی داخلی فلات ایران دارای آب و هوای خشک و بیابانی است. با توجه به مطالب بالا، سه نوع آب و هوا به طور کلی در ایران دیده می‌شود :
  آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی، آب و هوای معتدل کوهستانی و آب و هوای معتدل مازندرانی.

  تنوع اقليمي ایران

  تنوع آب وهوا و اقليم در ايران به دليل ويژتگيهاي متنوعي است كه از آن ميان مي توان به گستردگي عرض جغرافيايي امتداد كوهستان‌ها تغييرات چشم‌گير ارتفاعات و بالاخره موقعيت سرزمين نسبت به دريا ها و گستره‌هاي آبي مجاور يا دور اشاره كرد. ايران جزو مناطق خشك و نيمه خشك جهان محسوب مي شود كه از نظر شرايط اقليمي و آب و هوا به دو گره عمده خشك و مرطوب قابل تقسيم بندي است و هر كدام از اين دو گره از چند اقليم فرعي تشكيل شده‌اند.
  اقليم خشك

  ميزان تبخير در اين اقليم بيش از بارندگي است و حدود كشور را در بر مي‌گيرد اقليم خشك به دو اقليم فرعي بري و استپي تقسيم شده است اقليم فرعي بري اقليم عرفي بري در دو بخش سواحل جنوب غربي و داخل كشور (بخش هاي مركزي) ديده ميشود. گرماي شديد و بارندگي كم از ويژگي‌هاي ناحيه نخست است. در ناحيه دوم يا مناطق داخل درجه حرارت روزانه و سالانه آن دگرگون‌هاي زيادي داشته و كحمي بارندگي از مشخصات آن به شمار مي‌رود بخش هايي از متطق پست شرقي و جنوب شرقي ايران از اين نوع آب و هوا برخورددار است. اقليم فرعي استپي؛ اين اقليم حد فاصل آب و هواي بري و آب وهواي مرطوب تر است. حدود پانصد هزار كيلومتر مربع از ايران را اين اقليم در بر مي گيرد. اين نوع آب و هوا معمولا در ارتفاعات 1000 تا 1500 متر وجود دراد و كوهپايه‌هاي خوزستان را نيز شامل مي‌شود.

  اقليم معتدل

  حدود چهارصد هزار كيلومتر مربع از سطح كشور را اقليم معتدل در بر گرفته است. نواحي پرجمعيت ايران مانند آذربايجان كردستان، كرمانشاه و ارتفاعات زاگرس هم چنين دشت‌هاي ساحلي درياي خزر از اين نوع آب وهوا برخوردارند اين اقليم به سه اقليم فرعي معتدل كوهستان، خزري و نقاط نسبتا مرتفع تقسيم مي‌شود: اقليم فرعي معتدل همراه با تمركز بارندگي از مشخصات آن به شمار مي رود مانند استان فارس. اقليم فرعي خزري اين اب و هوا خاص كرانه‌هاي خزر و مناطق كوهستاني مسف به اين درياست. دماي معتدل با نوسان‌هاي كم شبانه‌روزي رطوبت زياد وزش نسيم دريايي و بادهاي محل و بالاخره بارندگي زياد از ويژگيهاي اين اقليم است. اقليم فرعي نسبتا مرتفع در اين مناطق، دماي هوا در سردترين ماه سال كم تر از صفر درجه و گرم ترين ماه از ده درجه سانتي گراد كم تر نمي شود. مناطق نسبتا مرتفعي از ايران كه حدود 40 هزار كيلومتر مربع است از اين گونه آب و هوا برخوردار است.
  شايان توجه است كه مناطق خيلي مرتفع مانند ارتفاعات البرز، زاگرس و همچنين كوه‌هاي سهند و سبلان كه دماي آنها در گرم‌ترين ماه سال از ده درجه سانتي‌گراد تجاوز نمي‌كند داراي آب و هواي كوهستاني هستند (جعفري، 1379 الف، ص16) اين آب و هوا چهل هزار كيلومتر مربع از مساحت كشور را شامل مي‌شود كه در ارتفاعات و قله‌هاي بلند پوشيده از برف دائمي قرار دارند.
  انواع آب و هواي ايران به شكل ديگري نيز دسته بندي مي‌شود. بر اساس نوعي تقسيمم بندي اقليمي، آب و هواي ايران به سه بخش كلي بياباني و نيمه بياباني، كوهستاني (سرد و معتدل) و خزري نيز تقسيم ميشود (افشار، 1372 ص 52) در مجموع ايران داراي آب و هوايي متنوع است. تغييرات آب و هوا درمناطق مختلف معلول عوارض و پديده‌هاي طبيعي آن نواحي بوده و نسبت مستقيم با پستي و بلندي‌هاي اين مناطق دارد.

  گياهان، جانوران و جغرافياي زيستي

  طبيعت و اقليم متنوع ايران در خود گياهان و جانوران فراواني را جاي داده است كه هم از نظر تعداد و هم از نظر تنوع در مقايسه با ساير نقاط جهان شگفت انگيز است. به عنوان مثال تعداد گونه هاي پستانداران وحشي ايران با 168 گونه تقريباً با تعداد كل گونه هاي پستاندار در قاره اروپا برابر است.
  همچنين در ايران 8000 گونه گياهي، 174 گونه ماهي، 20 گونه دوزيست، خزنده و 514 گونه پرنده زيست مي كنند. هر كدام از گياهان و جانوران در منطقه خاصي يافت مي شوند كه زيستگاه ناميده مي شود و محدوده پراكندگي آن ها، جغرافياي زيستي را تشكيل مي دهد. از ميان اين موجودات تعدادي آسيب پذير، گروهي در خطر انقراض و بخشي در آستانه انقراض قرار دارند. اين طبقه بندي بر اساس «فهرست سرخ» اتحاديه جهاني حفاظت انجام شده كه معتبرترين نشريه در ارتباط با جانوران و گياهان وحشي است. از آنجا كه بسياري از گونه هاي جانوري و گياهي ايران، نام هاي فارسي يكسان و مشخصي ندارند، براي جلوگيري از خطاي احتمالي، نام علمي آن ها در پانوشت آورده شده است، كه در تمام جهان واحد و يكسان است.

  دغدغه ملی از تغییرات آب و هوایی در ایران

  نتایج مطالعه ای در خصوص شاخص های هواشناسی ایران در شرایط تغییر اقلیم نشان می دهد که برای سال های 2025 و 2050 در کل ایستگاه های هواشناسی متوسط درجه حرارت سالانه افزایش خواهد یافت. این افزایش دما بستگی به نوع فصل از حداقل 2 درجه تا 5 درجه با توجه به پژوهش های انجام شده متغیر خواهد بود. علاوه بر این، میزان افزایش دما در کشور از شمال به جنوب و از غرب به شرق تشدید خواهد شد.
  تاثیر تغییر اقلیم بر روی منابع آب موضوعی جدی است که باعث دغدغه خاطردست اندرکاران در سطح ملی و بین المللی شده است. حتی اگر همین امروز انتشار گازهای گلخانه ای متوقف شود، افزایش دما و تاثیرات وابسته شامل خشکسالی ها و طغیان رودخانه ها برای چند دهه آینده ادامه خواهد یافت. در دهه های اخیر شدیدترین پدیده های بارندگی رخ داده است و بخش هایی از جهان شاهد شدت یافتن پدیده هایی نظیر سیلاب های شدید، خشکسالی ها و امواج گرما بوده است. تغییرات در بارش همراه با افزایش دما و کاهش پوشش برف بر کیفیت و کمیت آب تاثیر می گذارد و این پدیده مدیران آب را مجبور می سازد تا تغییر اقلیم را در برنامه هایشان موردتوجه قرار دهند. تغییر در اقلیم می تواند منجر به تغییر در چرخه هیدرولوژیکی آب شود و شرایط ویژه ای را در منابع آب منطقه ای ایجاد نماید.
  به طور کلی اثرات پدیده تغییرات اقلیم و گرم شدن کره زمین برمنابع آب را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:
  - تغییر در مدت، شدت و زمان بارش در مناطق مختلف کره زمین به وجود می آید. این مساله می تواند سبب ایجاد خشکسالی ها و سیلاب هایی که قبلا شاهد آن نبودیم، بشود.
  -تغییر در حجم، زمان و مدت رواناب می تواند در عرصه مدیریت منابع آب تحولات و تغییرات بسیاری را به وجود آورد. به طور مثال تغییرات در میزان و زمان آورد رودخانه ها مساله تامین آب را دچار مشکلات جدید خواهد نمود و فصل جدیدی را در سیاست بهره برداری از مخازن سدها رقم خواهد زد.
  -بالا آمدن سطح آب اقیانوس ها در اثر ذوب یخچال های قطبی نه تنها باعث از دست رفتن برخی از زمین های ساحلی می شود، بلکه با ورود آب شور دریا به ساحل و ترکیب آن با منابع شیرین آب، سبب از دست رفتن این منابع با ارزش و ایجاد مشکلات در تامین آب شرب خواهد شد.
  - کاهش ذخایر برفی در کوهستان ها به عنوان منابع ذخیره آب در فصول خشک سال که میزان آورد رودخانه ها را در این ایام نسبت به وضعیت کنونی دچار تحولاتی خواهد کرد و سبب لزوم تجدیدنظر در سیاست بهره برداری از مخازن سدها خواهد شد.
  -تغییر در میزان تبخیر و تعرق از سطح گیاهان و تاثیر آن بر افزایش تقاضای آب در بخش کشاورزی از دیگر آثار ناخوشایند تغییر اقلیم می باشد. تغییر در مقدار نیاز آبی گیاهان از مواردی است که ارتباط مستقیمی بر مدیریت منابع آب خواهد گذاشت.
  -تغییر و افزایش نرخ تبخیر از سطح دریاچه ها و مخازن سدها و تشدید مساله کمبود و هدر رفت آب نیز از دیگر پیامدها است.
  -افزایش مصرف و تقاضای آب شهری در پی افزایش دمای هوا از مشکلات پیش رو است.
  -احتمالا در تقاضای آب بخش محیط زیست به علت افزایش شوری در پی افزایش تبخیر تغییراتی رخ خواهد داد.
  در دهه های اخیر فعالیت های انسانی، تغییرات شدیدی در هیدروسیستم ها، ایجاد نموده و روند تدریجی تغییرات طبیعی را بسیار افزایش داده است. با توجه به اینکه مدیریت منابع آب برای درازمدت برنامه ریزی می شود، حتی تغییرات طبیعی نیز می توانند در درازمدت، معادلات حاکم را بر هم زنند. بنابراین برای اتخاذ مناسب ترین استراتژی های مقابله با سیلاب و بهره برداری از منابع آب، بررسی و پیش بینی تغییرات هیدروسیستم ها بسیار مهم تلقی می شود.
  آنچه به صورت کمی از اثرات تغییر اقلیم گزارش می شود بسیار تکان دهنده است که برای نمونه به چند مورد اشاره می شود.
  - 90 درصد مشاهدات جهانی تغییر اقلیم را تایید می کند.
  - تا سال 2020 حدود 200میلیون نفر در آفریقا با بحران شدید آب مواجه می شوند.
  - سیلاب های ویرانگر جان هزاران نفر را در کشورهای مختلف جهان گرفته و صدها هزار نفر را بی خانمان کرده است.
  - محصولات کشاورزی در آسیای مرکزی و خاورمیانه می تواند تا 30درصد کاهش یابد.
  - تا سال 2020 کشاورزی دیم در برخی کشورهای آفریقایی احتمالا دچار کاهش تولید 50درصدی خواهد شد.
  - فقیرترین انسان ها بزرگ ترین قربانیان تغییر اقلیم خواهند بود.
  - اصلی ترین راه مقابله با اثرات منفی احتمالی بر منابع آب ناشی از تغییر اقلیم، جلوگیری از افزایش یا کنترل تولید گازهای گلخانه ای می باشد. راه حل شناخته شده و مقبول، اتخاذ یک راهبرد مشترک از سوی کشورهای جهان و به خصوص کشورهای صنعتی است.
  قطعا هدف از برگزاری این کارگاه هشدار به رهبران کشورهای جهان نیست که نسبت به کاهش گازهای گلخانه مبادرت ورزند. هدف از برگزاری کارگاه این بوده است که چه اقداماتی می بایست به صورت کوتاه مدت و یا دراز مدت انجام داد تا اثرات نامطلوب تغییر اقلیم را بر منابع آب و کشاورزی کشورمان کاهش دهیم و اینکه میزان درک و آگاهی کارشناسان و مدیران را از وقوع این حادثه، تاثیرات آن و چگونگی برخورد با آن افزایش دهیم. راهبرد اصولی و مهم در حال حاضر این است که بررسی تاثیرات تغییر اقلیم در منابع آب در دستور کار اولویت های تحقیقاتی مراکز پژوهشی کشور قرارگیرد تا با روشن شدن همه ابعاد آن، وزارت خانه ها و دولت را از هم اکنون با آن درگیر کنند. همچنین می باید دستورالعمل هایی برای مقابله و سازگاری با شرایط خاص تهیه و تدوین گردد.در معیارها و ضوابط طراحی سدها به نتایج تحقیقات ملی و بین المللی توجه جدی به عمل آید. در کل آنچه باید گفت این است که باید در کلیه جوانب از مطالعه، طراحی، ساخت و بهره برداری سازه های آبی براساس ضوابط و شرایط جدید آمادگی کامل را کسب نماییم تا در شرایط اضطراری بتوانیم با درایت بیشتری اقدام نماییم.

  تغییرات اقلیمی در 8 سوال

  اقلیم تغییر میکند و جهان گرم میشود. دانشمندان همواره از خشکسالی و سیل و بخصوص از شرایط نابسامان جوی خبر میدهند. علت و مسبب افزایش این تاثیرها انسان میباشد.

  تغییر اقلیم چیست ؟
  سالانه بطور منظم میزان حرارت کره زمین رو به افزایش میباشد. میزان متوسط حرارت سطحی کره زمین 15 درجه سانتیگراد میباشد. در صورتی که شواهد ژئولوژیکی و شواهدهای علمی دیگر حاکی از آن است که میزان حرارت سطحی کره زمین حداقل 7 و حداکثر آن 27 درجه سانتیگراد بوده است.
  واما دانشمندان بر این معتقدند که توازن طبیعی توسط انسانها و آن هم بدلیل رفع نیاز بشری ایجاد حرارت کاذب میکند و این وضعیت باعث دگرگون کردن سباط و نظم در اقلیم میباشد.

  تاثیر گلخانه ای چیست ؟

  این حادثه توسط لایه ای که در اتمسفر ایجاد میگردد بوجود می ایید. این لایه موجود در اتمسفر اجازه ورود نور خورشید به سطح کره زمین را میدهد ولی اجازه خروج نور منعکس شده و خروج آن از اتمسفر را نمیدهد. اگر تاثیر گلخانه ای وجود نداشت هم اکنون کره زمین یکی از سرد ترین سیاره ها محسوب میشد.

  گازهای دی اکسید کربن و متان واکسید اذت باعث افزایش تاثیر گلخانه ای و نهایتا گرم شدن کره زمین میشوند. گازهای نامبرده شده با مصرف سوختهای فسیلی در صنایع مدرن و کشاورزی رو به افزایش میباشد. بطوریکه میزان گاز کربنیک نسبت به سال 1800 میلادی 30 درصد افزایش پیدا کرده است و این افزایش گازها تاثیر مستقیم بر حادثه گلخانه ای گذاشته و موجب گرم شدن کره زمین میشود.

  روش اثبات گرم شدن کره زمین چیست ؟

  ثبت کردن میزان حرارت از قرن نوزدهم بصورت منظم انجام میگیرد. در قرن بیستم معدل افزایش حرارت به 0.6 درج سانتیگراد رسیده است. این افزایش دما باعث ذوب شدن یخها و منجر به بالا آمدن سطح دریا ها به ارتفاع 10-20 سانتیمتر میباشد.
  یخهای قطب شمال در چند دهساله اخیر تا حدود 40 درصد نازکتر شده در صورتیکه بیشتر قسمتهای قطب جنوب سردتر شده است. ظاهرا مابین حرارت سطح زمین و حرارت تروپسفر نابسامانی مشاهده میگردد.

  حرارت تا چه میزانی افزایش پیدا میکند ؟

  از زمان بوجود آمدن بشریت تا کنون افزایش دما در سطح کره زمین فقط برابر با 1درجه سانتیگراد بوده است. اگر از متصاعد شدن گازهای تشدید کننده تاثیرات گلخانه ای جلوگیری بعمل نیاید میزان افزایش حرارت کره ای به 1.4-5.8 سانتیگراد در سال 2100 میلادی خواهد رسید. از اینرو میتوان به جدیت موضوع پی برد.
  بر فرض اینکه از متصاعد شدن گازهای افزایش دهنده حادثه گلخانه ای جلوگیری بعمل آید. با این تفاسیر سالهای زیادی تاثیرات گلخانه ای باقی خواهد ماند و علت این امر طولانی بودن مدت زمان دوباره یخ زدن یخهای ذوب شده میباشد. بنظر بعضی از دانشمندان بر فرض اینکه در اولین زمان ممکن از ذوب شدن یخهای گرینلند جلوگیری بعمل آید دیگر با گذشت سالهای زیاد هم بصورت اول خود بر نمیگردد و اگر همچین احتمالی صورت بگیرد حداقل در سطح دریا 7 متر افزایش ارتفاع مشاهده خواهد گردید.

  وضعیت هوا چگونه میشود ؟

  بلاحظ کلی وضعیت نابسامان و سختی در انتظار خواهد بود. در مناطق ساحلی بارانهای شدید و سیل آسا و در نواحی مرکزی خشکسالی حاکمیت خود را ادامه خواهد داد.

  تاثیرات احتمالی چیست ؟

  - کاهش در میزان منابع آب شیرین
  - کاهش در میزان تولید مواد غذائی
  - افزایش میزان مرگ و میر در کشورهای فقیر که روشهای علمی مبارزه با تغییرات اقلیمی را اتخاذ ننموده اند
  - مرگ و میر گیاهان و حیواناتی که با شرایط جدید عدم سازگاری داشته باشند
  - طبق گزارش انجمن بین المللی سلامت (who) میزان مرگ ومیر میلیونی توسط مالاریا و سوء تغذیه به بالاترین حد خود میرسد.

  چه نمیدانیم ؟

  -علت اصلی افزایش میزان حرارت در کره زمین انسان میباشد را نمیدانیم
  -با افزایش حرارت و ذوب شدن یخهای غیر متحرک افزایش متان و در نتیجه افزایش تاثیر گلخانه ای را نمیدانیم
  -با افزایش حرارت تعداد گیاهان بلند قامت افزایش یافته و جذب کربن دی اکسید موجود در اتمسفر افزایش میابد در نتیجه تاثیر در کاهش حرارت و خنک شدن کره زمین را نمیدانیم.

  مشکوکین به این فرضیه چه میگویند ؟

  مشکوکین به این فرضیه در خصوص افزایش حرارت کره زمین هیچگونه مخالفتی نمیکنند. فقط علت اصلی این افزایش را فعالیتهای درونی خورشید و نتایج آن را میدانند.

 2. کاربر مقابل از این پست Reza 1987 تشکر کرده است.


+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •